انتخاب زیور آلات

7 نکته مهم انتخاب دستبند مناسب برای تمام افراد؛ از زنانه و مردانه تا بچگانه

1- اندازه‌گیری مچ دست برای انتخاب دستبند مناسب

در اولین قدم برای انتخاب دستبند مناسب شما باید سایزهای مختلف دستبند را بشناسید و بدانید کدام اندازه مناسب دست‌های شماست. برای این منظور فقط به یک متر پارچه‌ای، یا یک تکه نوار پارچه‌ای و خط کش نیاز دارید.

برای تعیین سایز مچ دست خود، متر یا نوار پارچه‌ای را دور پهن‌ترین قسمت مچ دست یا قسمت پایین استخوان مچ که در کنار کف دست قرار دارد، بپیچانید. اندازه‌ی آن را از روی متر بخوانید و روی کاغذ بنویسید. اگر از نوار پارچه‌ای استفاده کرده‌اید، قسمتی که دو سر نوار روی هم آمده را با ماژیک علامت بزنید (یا با دست نگه دارید)، سپس آن را روی خط کش بگذارید و اندازه‌اش را یادداشت کنید.

انتخاب دستبند مناسب اندازه گیری مچ

این اندازه‌ی دقیق مچ دست شماست. اما از آنجا که دستبند باید در مچ آزاد باشد و کمی حرکت داشته باشد، باید به عدد به‌دست آمده بین 1.3 تا 2.5 سانتی‌متر اضافه کنید. اگر دوست دارید که دستبند طلا در دستتان آزاد باشد و حرکت زیادی داشته باشد، 2.5 سانتی‌متر اضافه کنید. اگر فقط می‌خواهید که دستبند به دست نچسبد و کمی آزاد باشد، همان 1.3 تا 1.5 سانتی‌متر کفایت می‌کند.

به طور مثال اگر پهنای مچ شما 14 سانتی‌متر است، طول دستبند بهتر است که حدود 17 سانتی‌متر باشد که سایز Small به حساب می‌آید. در جدول زیر می‌توانید سایزهای استاندارد دستبند بر اساس اندازه‌ی دور مچ را مشاهده کنید.

انتخاب دستبند مناسب سایز دستبند

برای تعیین سایز دستبند می‌توانید از دستبندهایی که در حال حاضر دارید هم کمک بگیرید. به این صورت که دستبند را باز کنید، از قسمت قفل دستبند تا انتهای آن را با متر اندازه‌گیری کنید. سپس مثل جدول بالا سایز دستبند خود را پیدا کنید.

باید بدانید که تعیین سایز النگو با دستبند کمی فرق دارد. برای اندازه‌گیری قطر مناسب النگو باید دست‌های خود را شبیه زمانی جمع کنید که می‌خواهید النگو به دست کنید. یعنی دو انگشت شست و کوچک را روی هم بگذارید به طوری که سه انگشت میانی در کنار هم باشند. سپس با کمک متر، پهن‌ترین قسمت دست را (در حالت جمع شده، مثل عکس زیر) اندازه بگیرید.

انتخاب دستبند مناسب اندازه گیری النگو

بهتر است 5 میلی‌متر به اندازه گرفته شده اضافه کنید تا پوشیدن النگو آسان باشد. برای تعیین سایز النگو بر اساس اندازه‌ی مچ دست می‌توانید از جدول زیر کمک بگیرید.

انتخاب دستبند مناسب سایز النگو

2- انتخاب دستبند بر اساس موقعیت و مراسم

پس از تعیین اندازه‌ی دستبند لازم است برای خودتان مشخص کنید که این زیور را برای استفاده‌ی روزمره می‌خواهید یا برای مناسبت‌های خاص! برای اینکه جنس، شکل و نوع دستبند تعیین‌کننده‌ی موارد استفاده‌ی آن است. به طور مثال، شما یک دستبند تنیس مملو از نگین‌های الماس را به طور روزمره یا برای محل کار استفاده نمی‌کنید. در عین حال، هیچ وقت برای مجالس رسمی مثل عروسی سراغ دستبند چرم یا بافت نمی‌روید.

هر موقعیت و مراسمی آداب پوششی خاص خود را دارد. ما در زیر به طور خلاصه و مختصر برایتان نوشته‌ایم که در هر موقعیتی چه نوع دستبندی استفاده کنید که مناسب باشد.

– دستبندهای زنجیری نقره بیشتر برای دختران و زنان جوان مناسب است چون حالت دخترانه دارد. اما با لباس‌های غیررسمی، تیپ‌های اسپرت و شلوار جین هم ست می‌شود. دستبند نقره برای مجالس رسمی خیلی مناسب نیستند.

– دستبندهای سنگی و مهره‌ای هم یک اکسسوری رسمی به حساب نمی‌آیند و بیشتر برای کودکان یا زنان و مردان جوان با تیپ‌های غیررسمی مناسب است.

انتخاب دستبند مناسب مردانه

– دستبند طلا یا نقره‌ی مرواریدی بسیار شیک و باکلاس است و شما می‌توانید آن را با هر تیپ و استایلی ست کنید.

– دستبند تنیس از یک ردیف الماس روی پایه‌های چنگکی تشکیل شده است. با اینکه ماهیت اصلی دستبند تنیس با سنگ الماس است، اما در سال‌های اخیر، در ساخت آن از دیگر سنگ‌ها هم استفاده می‌شود تا قیمت ارزان‌تری داشته باشد. اما این دستبندها به خاطر نگین‌های زیاد و درخشش بالائی که دارند، معمولاً برای مناسب‌های رسمی استفاده می‌شوند.

– دستبند چارم اغلب زنجیرهای فلزی از جنس طلا یا نقره هستند که آویز یا چشم‌زخم‌های کوچکی از آنها آویزان است. این دستبند را می‌توانید برای موقعیت‌های رسمی و غیررسمی استفاده کنید. اگر دستبند چارم مدل زنجیری باشد، حتی می‌توانید خودتان آویزهای آن را کم و زیاد کنید؛ یا بر اساس موقعیتی که می‌خواهید در آن حاضر شوید، نوع آویز دستبند را عوض کنید.

انتخاب دستبند مناسب زنانه

– دستبند زنجیری طلا و دستبند زنجیری نقره هیچ‌گونه سنگ و گوهری ندارد و ماهیت آن به این صورت است که کاملاً ساده و شیک به‌نظر برسد. به همین خاطر برای تمام مناسبت‌ها و حتی برای استفاده‌ی روزانه مناسب است.

– برای استفاده‌ی روزانه و محل کار بهتر است از النگوی ساده، زنجیر ساده یا دستبندهای بدون نگین و آویز استفاده کنید. بد نیست بدانید که دستبند طلای زرد اغلب دوام و استحکام بالایی دارند و برای استفاده روزانه گزینه‌های مناسبی به‌شمار می‌روند.

– النگو یا دستبند از جنس نقره را به خاطر رنگ روشن و براقی که دارد، بهتر است با تی‌شرت و یک شلوار جین شیک ست کنید. دستبند نقره مناسب استفاده‌ی روزمره نیست زیرا نقره فلز بسیار نرمی است و خیلی سریع هم سیاه می‌شود.

– اگر دستبند یا النگو از پلاتین ساخته شده، توصیه می‌کنیم آن را فقط در مجالس و مناسب‌های خاص و رسمی استفاده کنید.

– دورهمی‌های دوستانه فرصتی برای هنجارشکنی و انتخاب‌های آزادانه هستند. در چنین موقعیت‌هایی هر مدل دستبندی که دوست دارید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که با لباس‌هایتان ست باشند.

انتخاب دستبند مناسب از جنس نقره

3- انتخاب دستبند بر اساس تُناژ پوست

انتخاب زیورآلات بر اساس تُناژ پوست کمک می‌کند تا جلوه‌ی وسیله‌ی زینتی روی دست‌های شما بیشتر و درخشنده‌تر باشد. چون برخی از طلاها و سنگ‌های قیمتی با بعضی رنگ‌های پوست تناسب بیشتری دارند. مثلاً افرادی که پوست سرد دارند اگر از طلاهای سفید یا دستبندهای نقره استفاده کنند، درخشش و جلوه‌ی این زیورآلات روی دستشان بسیار بیشتر از کسانی است که پوست گرم دارند.

روش تعیین تناژ پوست بسیار آسان است. فقط کافی است زیر نور طبیعی، مثلاً در طول روز یا زیر نور خورشید، رگ‌های مچ دست خود را نگاه کنید.

  • اگر رگ‌های مچ دست شما آبی یا بنفش است، یعنی رنگ پوست سرد دارید.
  • اگر رگ‌های مچ دست شما سبز است، یعنی رنگ پوست گرم دارید.
  • اگر رگ‌های مچ دستتان آبی و در بخش‌هایی سبز دیده می‌شوند، یعنی پوست با رنگ خنثی دارید.

حواستان باشد که تُن پوست با رنگ ظاهری پوست متفاوت است. ممکن است شما پوستی تیره با تناژ سرد داشته باشید. یعنی لزوماً برنزه بودن و تیره بودن به معنای داشتن پوست گرم نیست.

انتخاب دستبند مناسب مجلسی

حالا که تناژ پوست خود را تعیین کرده‌اید، باید دستبند طلا یا نقره را بر اساس آن بخرید تا بهترین جلوه را داشته باشد.

  • اگر پوست سرد دارید، بهتر است سراغ زیورآلات سفید روشن همچون طلای سفید، پلاتین و نقره بروید.
  • اگر پوست گرم دارید، بهتر است سراغ طلای زرد، طلای رزگلد، زیورآلات مسی و برنجی بروید.
  • اگر پوست خنثی دارید می‌توانید از هر رنگ طلا و نقره که دوست دارید استفاده کنید.

برای دستبندهای نگین‌دار، علاوه بر رنگ فلز خوب است به تناسب رنگ سنگ با پوست خود هم توجه کنید. مثلاً سنگ‌های روشن با رنگ سرد سبز یا بنفش برای پوست سرد مناسبند. یا مثلاً رنگ‌های خاکی، قهوه‌ای، زرد، نارنجی یا حتی رنگ فیروزه‌ای برای رنگ پوست گرم بسیار مناسب هستند.

انتخاب دستبند مناسب بافت و اسپرت

4- دستبند مناسب دست لاغر

کسانی که مچ دست لاغری دارند بهتر است چندین دستبند را به طور همزمان بپوشند. اگر مچ دست شما لاغر است، توصیه می‌کنیم حداقل دو دستبند را با هم به دست کنید. یا یک دستبند با یک یا دو النگو را همزمان در یک دست بپوشید.

اگر آقا هستید، می‌توانید دستبند و ساعت مچی خود را به طور همزمان در یک دست بپوشید. این ترفند کمک می‌کند تا کوچکی و لاغری مچ دست‌هایتان پوشانده شود و کمتر به چشم بیاید.

5- دستبند مناسب دست چاق

برای انتخاب دستبند مناسب دست چاق باید سراغ مدل‌هایی بروید که پهن و ضخیم هستند و اندازه‌ی بزرگ دارند. مثلاً دستبندهایی که پهنای 5 سانتی‌متری دارند باعث می‌شوند تا مچ دست شما لاغرتر و ظریف‌تر به نظر برسد.

انتخاب دستبند مناسب خانم ها

6- راهنمای خرید دستبند مردانه

دستبندهای مردانه همانند مدل‌های زنانه تنوع زیادی دارد. اما رایج‌ترین و محبوب‌ترین دستبندهای مردانه شامل مدل‌های کارتیه، دستبند زنجیری، پلاک طلا در کنار چرم، مهره‌ای و بافت است.

برای انتخاب دستبند مناسب مردانه هم باید همه‌ی مواردی که در بالا توضیح داده‌ایم را رعایت کنید. یعنی مکان، زمان، سبک زندگی و رنگ پوست خود را مدنظر داشته باشید و سپس دستبند خریداری کنید. توجه داشته باشید که مثلاً دستبند طلا زنجیری یا کارتیه برای مراسم و مناسب‌های رسمی مناسب است. دستبندهای سنگی و مهره‌ای و مدل‌های بافت برای تیپ‌های اسپرت و دورهمی‌های دوستانه مناسبند. دستبندهای چرم با پلاک طلا یا نقره را می‌توان برای هر دو مناسبت رسمی و غیررسمی استفاده کرد.

 

انتخاب دستبند مناسب آقایان

7- راهنمای انتخاب دستبند مناسب کودکان

برای تعیین اندازه مچ دست کودکان نیز باید به همان روشی که در بالا توضیح داده‌ایم عمل کنید. اما به طور کلی، یک‌سری سایز مشخص و استاندارد هم برای کودکان در سنین مختلف وجود دارد که می‌توانید از آنها نیز کمک بگیرید. در جدول زیر این اندازه‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

انتخاب دستبند مناسب بچه ها
انتخاب دستبند مناسب سایز کودکان

سخن پایانی

در این مطلب در مورد تمام مواردی که لازم است در زمان انتخاب دستبند مناسب مدنظر داشته باشید، توضیحات کاملی ارائه دادیم. در آخر هم اشاره کنیم که برای خرید انواع دستبندهای طلا و نقره‌ی زنانه، مردانه و بچگانه می‌توانید به بازار آنلاین طلاباش مراجعه کنید که در این بازار اینترنتی هر نوع دستبندی برای هر سلیقه‌ای پیدا می‌شود.